הפינה של חני

טיפים לחיים הטובים

Facebook
RSS

איך לנהל נכון תקציב משפחתי? המלצות מאת חנוך רידר

סגור לתגובות על איך לנהל נכון תקציב משפחתי? המלצות מאת חנוך רידר
אוק - 10 - 2017
חני

"תקציב" אולי נתפשת כמו מילה גדולה שמתאימה למשרדי ממשלה וחברות ענק, אבל לכל משק בית, בין אם נרצה בכך ובין אם לאו, יש תקציב, וחשוב מאוד לנהל אותו באופן מושכל. סיבה אחת לחשיבות הרבה של התנהלות פיננסית נכונה היא שבדרך זו אפשר למצות את המשאבים המשפחתיים ולהגיע לאיכות חיים מקסימלית, וסיבה שנייה היא שבדרך זו מצטמצם משמעותית הסיכון לחוות משבר כלכלי שעלול לפגוע במידה ניכרת בכל בני המשפחה ובחלק מהמקרים גם להוביל להתפרקותה.

למרבה הצער מערכת החינוך לא מקנה לנו כלים מתאימים לניהול התקציב המשפחתי, ולגוף הפיננסי המשמעותי ביותר בחיים של כולנו, הבנקים, יש אינטרסים משלהם שלא בהכרח חופפים לאלה שלנו. יחד עם זאת אנחנו חיים בעידן שבו ידע רב נגיש לנו, כך שאין סיבה להתנער מאחריות כלכלית – ובפרט כדאי ליישם את ההמלצות של חנוך רידר, מי שהקים והיה הבעלים של רשת איל מקיאג' ומן הסתם אמון על גיבוש וניהול תקציב מיטבי.

מודעות מלאה לכל הוצאה

בבתים רבים ניתן לשמוע לעתים קרובות למדי את המשפט "בחיי שאני לא מבינ/ה לאן נעלם הכסף", שלרוב מלווה באנחה ולעתים גם בהרמת ידיים מתוך מחשבה שאין מה לעשות, זוהי דרכו של עולם. בהתאם השלב הראשון בדרך לניהול אופטימלי של התקציב המשפחתי ולשימוש טוב יותר בכסף שאנחנו עובדים עבורו כל כך קשה הוא לדעת לאן הוא "נעלם". רישום מדויק של כל הוצאה והוצאה, גם אם היא לכאורה שולית וחסרת חשיבות (ובסופו של דבר הרוב המוחלט של ההוצאות של משקי הבית הן קטנות), יאפשר לכם למפות את ההוצאות שלכם, לזהות את אלה שאינן הכרחיות ושמצטברות לסכומים גבוהים מכפי שחשבתם – וגם תגלו שיש לכם כסף לדברים שאתם באמת רוצים (טיול גדול בחו"ל, החלפת המטבח וכו'). חנוך רידר ממליץ לבצע את הרישום המפורט והמדויק במשך מספר חודשים לפחות, כדי למצות את התועלת שבו, ולמעשה אפשר גם להפוך אותו למדיניות קבועה, מה גם שישנן אפליקציות ייעודיות חינמיות שעוזרות לנו לעקוב אחרי כל הוצאה והוצאה.

לקנות רק מה שצריך ולא כי יש מבצע

המלצה חשובה נוספת של חנוך רידר היא לא להתפתות למבצעים והצעות אטרקטיביות אם אין לכם צורך אמיתי במוצר. נכון, הנחה של 30% על סט כלי מיטה עשויה להפוך את המחיר שלו למשתלם, אבל אם כבר יש לכם בארון 10 סטים כאלה, התועלת שלכם מהסט החדש לא בהכרח מצדיקה את קנייתו. כן כדאי כמובן לנצל מבצעים והנחות לרכישת פריטים שממילא התכוונתם לרכוש, ואם אתם נתקלים בהצעה משתלמת במיוחד, אפשר גם להקדים קניית מוצר שחשבתם לקנות בעתיד הקרוב.

למה חנוך רידר ממליץ להימנע במידת הצורך מהלוואות?

הלוואות הן כלי פיננסי בסיסי, שעשוי לעזור לנו לצלוח תקופה שבה ההכנסות מועטות או לחילופין לבצע שדרוג משמעותי של החיים שלנו שמחייב משאבים כספיים גבוהים. מצד שני, חשוב לזכור שלבנקים יש גם כן אינטרס של ממש לשווק לנו הלוואות – הרווח שלהם מהכסף שהם "מעניקים" לנו גבוה מאוד, שהרי בסופו של דבר אנחנו מחזירים להם הרבה יותר מכפי שקיבלנו – ועל כן מומלץ בחום לקחת הלוואה רק אם אין ברירה, אבל באמת אין ברירה.

החלפת מכונית למשל היא מטרה ראויה – אבל רק בתנאי שהרכב הנוכחי באמת כבר לא משרת אתכם, או שבאמת צפויה לו ירידת ערך משמעותית שתקשה עליהם למכור אותו. בנוסף משתלם הרבה יותר לחסוך מראש לרכישת רכב חדש במקום לקחת הלוואה – בדרך זו לא תצטרכו לבזבז סכום משמעותי על תשלום הריבית ותוכלו לנצל אותו למטרות טובות יותר.


איך לנהל נכון תקציב משפחתי? המלצות מאת חנוך רידר

"תקציב" אולי נתפשת כמו מילה גדולה שמתאימה למשרדי ממשלה וחברות ...

3 דברים שחשוב להקפיד עליהם בהריון

תשעה חודשים מופלאים עוברים על זוגות בכלל ועל נשים בפרט ...

טיפים לעיצוב חדר תינוקות בתקציב אופטימלי

אחד הרגעים הכי מרגשים הוא הרגע שבו תינוק חדש נכנס ...

מטרנה והתוכנית בייבי בום חוזרים לשתף פעולה גם השנה

אם אתם צופים הדוקים, וודאי לא יכולתם לפספס את חזרתה ...

טיפים לניקיון לאחר שיפוץ

כולנו מחכים לרגע בו חברת השיפוצים תסיים את העבודה ונוכל ...